Ako vybrať obojky a vodítka pre psy

Každý správny psíčkar vie, že ak chce vyvenčiť svojho štvornohého miláčika, bez vhodného obojka a vodítka to nepôjde. Čivava však vyžaduje iný typ obojka ako napríklad dominantný akita inu. Rovnako tak potrebujete iné vodítko pri výcviku veľkého psa a iné využijete pri prechádzke so šantivým šteniatkom. Ak sa vám to zdá príliš zložité, nevešajte hlavu. Ukážeme vám, ako si vybrať obojok a vodítko pre psa na každú príležitosť.

Obojok pre psa je základ

Prvá a asi najpotrebnejšia vec, s ktorou sa skôr či neskôr zoznámi každé šteniatko, je obojok pre psa. Slúži na upevnenie identifikačných známok, pripnutie vodítka či celkovo lepšiu manipuláciu so psíkom. Jeho materiál, farba a vzhľad sú zároveň ukážkou nášho osobného štýlu a preferencií. Podľa účelu použitia rozoznávame tieto najpoužívanejšie druhy obojkov:

· Kožené obojky – tzv. obojková klasika, poznáme mäkšie, ale i pevnejšie varianty, často sú podšité proti odieraniu kože a vytrhávaniu srsti u psíka.

· Nylonové obojky – odolné voči vode, ľahko sa čistia, vyrábajú sa v rozličných rozmeroch, s ozdobami, reflexnou úpravou na prechádzky po tme, s poistkou proti odopnutiu pre nezbedných psíkov a pod.

· Kovové obojky – sú ťažšie, zhotovené z retiazok s rôzne veľkými očkami, patria medzi ne aj sťahovacie obojky.

· Elektronické obojky – nazývajú sa tiež výcvikové obojky a využívajú sa na odstránenie nežiadúceho správania psov.

· Svietiace obojky – obsahujú technológiu využívajúcu LED osvetlenie, zaisťujú bezpečnosť psíka pri zhoršenej viditeľnosti.

· Antiparazitárne obojky – sú napustené látkami, ktoré chránia psa pred napadnutím parazitmi, najmä blchami, všami či kliešťami.

Ako na správny výber obojka

Vybrať obojok pre psa neznamená zamerať sa len na materiál či farbu. Podstatné je odhadnúť najmä veľkosť obojka, ktorá sa riadi obvodom krku psíka. Aby bol zapnutý obojok dostatočne veľký a netlačil, mali by ste pod neho bez ťažkostí zmestiť dva prsty. Príliš široký obojok je nevhodný, lebo psík by ho ľahko prevliekol cez hlavu. Tak by ste nad ním mohli stratiť kontrolu čo by mu v nebezpečných situáciách mohlo byť osudné.

Vodítka pre psy na venčenie alebo výcvik sa líšia

Ak ste si doteraz mysleli, že jeden typ vodítka pre psy vám bude stačiť na všetko, musíme vás sklamať. Oveľa jednoduchšie a praktickejšie je mať k dispozícii viacero druhov vodítok, ktoré sú prispôsobené na daný účel. Podľa toho si môžete zvoliť:

· Kožené vodítka – kvalitné kožené vodítka sú veľmi trvácne, odporúčame ich však chrániť pred vodou.

· Nylonové vodítka – s rôznou hrúbkou i dĺžkou, sú vhodné pre menších i väčších psov, vyrábajú sa tiež s reflexnou úpravou alebo ako krátke dvojité či nastaviteľné nylonové vodítka.

· Flexi vodítka, resp. fexi šnúry – odporúčame ich pre menších, ľahko zvládnuteľných psov.

· Retiazkové vodítka – pôsobia elegantne, ale majú vyššiu hmotnosť a pre venčenie veľkých plemien nie sú vhodné, nakoľko hrozí praskanie spojov pri silnom ťahu.

· Výstavné vodítka – sú nenápadné, tenké, ale dostatočne pevné, používajú sa pri vystavovaní psov na súťažiach a výstavách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.