Máte strach zo šoférovania? Poradíme, ako sa ho zbaviť

Šoférovanie je v dnešnej dobe nevyhnutnosť. Takmer každý dnes má auto a na rodinu pripadá viac áut ako bolo kedysi bežné. Ak ste si spravili vodičský preukaz, ale dlhé roky, či mesiace nejazdíte, poradíme vám, ako prekonať strach zo šoférovania.

Skúste jazdiť s niekým, komu dôverujete

Tí, ktorí dlhodobo nejazdia, nemajú také zručnosti, ako tí, ktorí pravidelne šoférujú. Pomôcť vám ale môže, ak si k sebe zavoláte niekoho blízkeho, komu dôverujete a kto pravidelne šoféruje. Takto budete mať pri sebe niekoho, kto vás podporí, kto vám poradí s riešením situácie na ceste. Stres z vás jednoznačne opadne. 

Odporúčame vám najskôr ísť niekde na parkovisko vyskúšať si rozbiehanie, cúvanie a ak chcete, tak aj parkovanie (vrátane pozdĺžneho). Pripomeniete si základné veci, ktoré vás naučili v autoškole. Keď vám už toto pôjde, môžete ísť na cesty.

Jazdenie v menšej premávke

Keď už budete mať odskúšané rozbiehanie, cúvanie a parkovanie, vyskúšajte jazdiť v menšej premávke. Nadobudnete sebavedomie, vyskúšate si križovatky na cestách a neskôr budete vedieť jazdiť aj v dopravnej špičke. Na začiatok sa odporúča práve takýto spôsob jazdenia. V každom meste sú križovatky a cesty, ktoré sú menej frekventované ako ostatné. Vyskúšajte jazdenie v doobedňajších hodinách cez víkendy, hlavne v nedeľu, kedy je na cestách menej áut.

Zapíšte sa na kondičné jazdy

Ak vám ani jazdenie s blízkou osobou nebude úplne vyhovovať, zapíšte sa na kondičné jazdy, ktoré organizujú takmer všetky autoškoly. Jedná sa o jazdy navyše, kde si oprášite svoje vedomosti a zdokonalíte sa v šoférovaní. Budete pod dohľadom inštruktorov, ktorí vám ochotne poradia a pomôžu vám prekonať strach zo šoférovania. Inštruktori sa budú venovať len vám, vašim nedostatkom v šoférovaní a lepšie vás tak pripravia na šoférovanie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.