Už žiadne bezsenné noci zo strachu z ukradnutého obchodu! Vieme, ako na to!

 

Podnikáte a po nociach sa obávate, že niekto iný skopíruje vašu značku a začne s ňou predávať svoje vlastné produkty? Že značku, ktorú ste vymysleli, zrazu začne ponúkať váš konkurent, a tím parazituje na vašom dobrom mene, takže váš predaj klesá a telefón zvoní čoraz menej? Tieto čierne scenáre nemusia byť len vo vašej hlave. Ak svoju značku dostatočne nechránite, môže sa to v blízkej budúcnosti stať realitou. Dobrým spôsobom, ako to urobiť, je nepochybne ochranná známka. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako to funguje.

Ako to funguje a aké sú náklady na registráciu ochrannej známky?

Ochranná známka patrí do oblasti duševného vlastníctva a spravuje ju Úrad priemyselného vlastníctva. Tu sa tiež podáva žiadosť o registráciu ochrannej známky a vybavujú sa všetky formality. Cena registrácie ochrannej známky sa pohybujú v tisícoch, ale nie sú ničím v porovnaní so stratami, ktoré by kopírovanie vašich výrobkov alebo služieb mohlo priniesť vašej firme. Veľké nadnárodné spoločnosti si toto nebezpečenstvo dobre uvedomujú a investujú do registrácie ochranných známok. Na oplátku majú záruku, že nikto nezneužije ich značku.

Čo môžete zaregistrovať ako ochrannú známku?

Ochrannou známkou môže byť akýkoľvek druh grafického znázornenia, či už ide o písmená, obrázky alebo znaky. Často to môže byť tvar samotného obalu, ako to poznáme napríklad pri limonádach, alebo to môže byť dokonca hudobné stvárnenie – možno vo forme džinglu.

Ak nemáte jasno v tom, ako by mala vaša značka vyzerať, je dobré osloviť niektorú z grafických spoločností a nechať si poradiť a navrhnúť profesionálne riešenie. Nezabúdajte, že profesionálni grafici poznajú triky reklamy, vedia, čo osloví určitú cieľovú skupinu, čo si ľudský mozog dokáže zapamätať a ako reaguje na určité témy. Dôležitá je aj skutočná kvalita grafickej značky, a práve tu majú tieto profesionálne služby veľkú výhodu.

A čo platnosť?

Záleží na tom, či obchodujete len na území Slovenskej republiky – tu postačí registračná značka s platnosťou na našom území. Ak však vaše ambície siahajú ďalej a pôsobíte v zahraničí, je dobré zaregistrovať si ochrannú známku buď v jednotlivých krajinách, alebo existuje registrácia pre súbor krajín EÚ. Bez ohľadu na zvolenú možnosť sú všetky registrácie platné 10 rokov. Po uplynutí tejto doby je potrebné registráciu obnoviť. V opačnom prípade sa známka po uplynutí tejto lehoty zruší a ktokoľvek si ju môže zaregistrovať neskôr.

Ak teda chcete mať pokojné noci a ísť spať s pocitom, že vaša značka je v bezpečí, mali by ste určite používať ochrannú známku. Určite sa oplatí investovať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.