Prvé kroky ku vlastnému podnikaniu

Podnikanie je o plnení snov a o vlastnej ceste za šťastím. Každý človek má sny, ale iba niektorí ľudia majú aj adekvátny plán na ich realizáciu. Ak ste jeden z tých, ktorý majú oboje, nič vás nedelí od ich splnenia.

Pokiaľ je vaším plánom stať sa vlastným pánom a chcete pracovať už len pre seba, podnikanie je pre vás to pravé. Ako na to? Prinášame 3 kroky, ktoré rozhodne musíte urobiť ako prvé.

  1. Podnikateľský zámer

Akokoľvek skvelý plán je potrebné premyslieť do detailu. Dôležité je, aby ste vedeli v akej oblasti by ste chceli podnikať a čo chcete ponúkať. K dobrému plánu patrí aj prieskum súčasného trhu. Je predsa dobre vedieť ako funguje konkurencia, aby ste vedeli ponúknuť niečo nové, niečo iné, niečo čo zaujme.

  1. Práva a povinnosti

Aby ste mohli akokoľvek začať, mali by ste v prvom rade vedieť do akého prostredia vstupujete. Pre začiatok si rozhodne vymedzte nejaký čas na štúdium potrebných práv a povinností podnikateľov.

Hoci veľa nováčikov sa snaží všetko riešiť za chodu, je dosť možné, že vás to bude počas samotného podnikania zbytočne zdržovať od skutočne podstatných vecí alebo že na to vôbec nebudete mať čas ani chuť.

A preto aspoň mesiac pred spustením nového podnikania si dajte čas a námahu na preskúmanie kompetencií a záväzkov podnikateľa.

  1. Živnostník alebo s.r.o.

Ako tretí krok prichádza rozhodnutie, či sa stanete živnostníkom alebo budete mať s.r.o. , i keď je pravda, že mnohých nádejných podnikateľov táto otázka trápi už od samotného začiatku.

Vo všeobecnosti sa odporúča začať podnikanie živnosťou a teda stať sa samostatne zárobkovo činnou osobou. Na založenie živnosti potrebujete získať živnostenské oprávnenie, čo je v podstate celkom jednoduchá záležitosť. Založenie živnosti ohlásite na odbore živnostenského podnikania a môžete začať pracovať.

Nevýhodou v oblasti živnosti sú však minimálne odvody, ktoré síce máte povinnosť platiť až v druhom roku podnikania, ale predstavujú celkom veľkú sumu (v roku 2019 je to 66,78 eura do zdravotnej poisťovne + 158,11 do sociálnej poisťovne).

Minimálne odvody, ale aj mnoho iných dôvodov vedie živnostníkov k neskoršiemu založeniu spoločnosti s ručením obmedzeným. Nové založenie s.r.o. už nie je také jednoduché ako v prípade živnosti, ale prináša so sebou iné benefity.

Pre začiatok je potrebné vypísať kopec tlačív a vybaviť množstvo úradných povinností ako napríklad spísanie zakladateľských dokumentov, získanie súhlasu daňového úradu, získanie oprávnenia na podnikanie alebo splatenie základného imania.

Ak by ste sa v zakladaní s.r.o strácali, nemusíte od svojho plánu upustiť, stačí si najať kvalifikovanú odbornú pomoc, ktorá za vás všetko hravo vybaví. Pri výbere a dôležitých rozhodnutiach teda opatrne!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.