Ako sa starať o atopickú pokožku počas leta?

Letné mesiace môžu pre pacientov s atopickou dermatitídou znamenať zvýšenú záťaž. Chlór z vody v bazénoch, všadeprítomné teplo a vysoká vlhkosť vzduchu môžu viesť k zhoršeniu či rozpuku veľmi bežného kožného ochorenia, ktorým je práve atopia. Keď sa k tomu pridruží cestovanie na dovolenky, výlety a používanie kozmetických čistiacich produktov v hoteloch, problém je razom na svete. Rutinnú starostlivosť o atopickú pokožku netreba zanedbávať ani v lete.

Výskyt atopickej dermatitídy by vám nemal zabrániť v tom, aby ste sa tešili na leto a s ním spojené radovánky. Máme pre vás zopár tipov, ako udržať prejavy atopie pod kontrolou aj počas horúcich letných dní.

Čo robiť po plávaní?

Zaplávať si v mori či bazéne, to sú momenty, ktoré dokážu veľmi príjemne ochladiť telo a nabudiť celý organizmus. Avšak chlór či slaná voda nemusia na pokožku pôsobiť len pozitívne – najmä tú citlivú neraz poriadne vysušia. Po plávaní sa preto odporúča pokožku poriadne opláchnuť. Ideálna je sprcha hneď ako vyjdete z vody. Takýto jednoduchý úkon pomôže udržať prirodzené lipidové vrstvy vo vašej pokožke.

Horúci kúpeľ? Radšej nie

Horúcich kúpeľov by ste sa mali vyvarovať nielen počas leta. Atopická pokožka sa môže vyznačovať narušenou celistvosťou, rôznymi trhlinkami a prasklinami, ktoré sa v horúcej vode môžu jednoduchšie infikovať. Pri infekcii hovoríme najmä o baktériách stafylokokov a pseudomonád. Ak kúpeľ, tak v zaručene vydezinfikovanej vani, príjemne vlažnej vode a nie dlhší ako 5-10 minút.

Kozmetika na hoteloch môže byť problematická

Mydielka, šampóny a iné druhy kozmetiky v hotelových kúpeľniach sú príjemným spestrením pobytu. Nie však pre pacientov s atopickou dermatitídou. Atopická a suchá pokožka nemusí na neoverenú kozmetiku a čistiace prostriedky reagovať dobre. Najmä nie v prípade, ak sú mydlá a sprchové gély na hoteloch a v strediskách extrémne suché a s obsahom prísad, ktoré môžu atopickú pokožku podráždiť. A tento stav nie je vôbec ojedinelý. Radšej ako na výbavu v hoteloch sa spoľahnite na vlastné a overené prípravky.

Ostaňte verní odskúšaným prípravkom a rutine

Svoj zabehnutý systém starostlivosti o pleť nemeňte v lete len preto, že je časovo náročný či iným spôsobom obmedzujúci. Niektorá kozmetika na atopickú pokožku sa môže aplikovať náročnejšie, prípadne môže na pokožke vplyvom zvýšenej okolitej vlhkosti zanechávať lepkavý film. Bohužiaľ, ak ide o pevnú súčasť vašej rutinnej starostlivosti, treba to vydržať. V žiadnom prípade nevymieňajte osvedčenú kozmetiku za inú len preto, že „nová“ sa jednoduchšie aplikuje. Dôležitejšie sú ochranné a zvlhčovacie vlastnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *